Magyarok az APOD-on
Mondhatni, az APOD - Astronomy Picture of the Day - az a napilap, amelybe két csillagász a NASA keretein belül közzéteszi a nap (túlnyomó többségében csillagászati) fotóját. Legyen az a fotó amatőr vagy profi, szappantartóval vagy a Hubble-lel készült fénykép, esetleg youtube video, az APOD 1995. június 16. óta nagyjából szünet nélkül közli a nap fotóját rövid és profi leírás kíséretében. A két szerkesztő, Robert Nemiroff (MTU) és Jerry Bonnell (UMCP) nemzetközi mélymerítésből válogat, és a visszatérő nevek, amatőr csillagászok nem véletlenül térhetnek vissza. És mint minden napilap, természetesen a szerkesztők szájízét is tükrözi, hiszen több fantasztikus fotó készül, mint ahány az APODon elférhet.
Az APOD az internet kontextusában már-már őshonlapnak tekinthető a maga 95-ös indulásával, és ez nagyon jól nyomon követhető a kezdeti fotók minőségén (kis pixelméret, 16 vagy 256 szín, Floyd-Steinberg minden mennyiségben).
És akkor lássuk a fotósokat, fotókat - igen rövid a névsor: Ábrahám Tamás, Berkó Ernő, Éder Iván, Fényes Lóránd, Francsics László, Ladányi Tamás, Nagy Attila, Schmall Rafael.
Idő közben elkészítettem a Románok az APODon cikket is.
Szintén az APOD-dal kapcsolatos hír, miszerint az általuk kiadott 2014/2015-ös naptár borítója valamint januári képe Fényes Lóránd korábban megjelent fotója az M7-ről. A naptár letölthető az alábbi oldalról: http://www.phy.mtu.edu/apod/APODcalendar2015Nebulas.pdf
Váradi Nagy Pál,
csillagtura.ro