Cikkek, leírások

Kipróbáltuk: ZWO EAF fókuszírozó
Régóta kerestem olyan léptetőmotoros fókuszmotort és vezérlést, mely számítógépre csatlakoztatható, a népszerű SkyWatcher távcsövekre rászerelhető és mindemellett nem csillagászati árú. Felcsillant a szemem, mikor a…

Hogyan növeljük ASI kameránk képminőségét?
Bolygófotózásnál örökös harc folyik azért, hogy távcsövünkből, kameránkból és persze a légkörből kisajtoljuk a maximumot, vagyis a lehető legtöbb részletet. Az alábbiakban megosztok egy eljárást, amivel ASI kamerák esetén…

Skywatcher GoTo mechanika vezérlése Stellarium-ból
Sokan használják a Stellarium nevű ingyen letölthető csillagászati programot könnyű kezelhetősége, esztétikus megjelenése és sokoldalúsága miatt. Megnézhetjük a jelenlegi vagy akár más időpontban is milyen objektumokat lehet…

Milyen módon vezethetem meg a felvételeket?
Mindazok, akik valamennyire foglalkoztak a csillagos égbolt fotózásával előbb-utóbb megtapasztalták, hogy a lehető leggondosabb pólusraállás mellett is a hosszabb expozíciós idejű felvételeik "csíkhúzósak" lettek.…

Asztrofotózás, ahogy én csinálom - Második rész, a távcső összeszerelése
Ebben a cikksorozatban próbálom megválaszolni a gyakran feltett kérdést: "Hogy csinálod ezeket a képeket?". Mivel ez egy meglehetősen összetett kérdés, úgy gondoltam, hogy talán egy cikksorozatban lenne érdemes megválaszolni. Az…

Asztrofotózás, ahogy én csinálom - Első rész, tervezés és előkészületek
Ebben a cikksorozatban próbálom megválaszolni a gyakran feltett kérdést: "Hogy csinálod ezeket a képeket?". Mivel ez egy meglehetősen összetett kérdés, úgy gondoltam, hogy talán egy cikksorozatban lenne érdemes megválaszolni. Az…

Magyarok az APOD-on
Mondhatni, az APOD - Astronomy Picture of the Day - az a napilap, amelybe két csillagász a NASA keretein belül közzéteszi a nap (túlnyomó többségében csillagászati) fotóját. Legyen az a fotó amatőr vagy profi, szappantartóval vagy a…

Asztrofotóink a Földgömb magazinban
A fényképészek az asztrofotózást nem tekintik klasszikus fotográfiai műfajnak, ugyanis szerintük az nem rendelkezik olyan, a fényképészetre jellemző attribútumokkal, mint az elkapott pillanat megismételhetetlenségéből fakadó erő,…

Bolygófotózás a gyakorlatban
A bolygók fotózása gyors sikert ígért, bár azért kellő tapasztalat szükséges, hogy távcsövünkből kihozzuk a maximumot. Az alábbi leírásban szeretném megosztani a tapasztalataimat arra vonatkozóan, hogy a magyar viszonyokhoz…

Élességállító maszkok összehasonlítása
Az asztrofotózásban az egyik alapprobléma a témáról érkező kevés fény, hiszen gyakran több órányi expozíció szükséges a téma megfelelő rögzítéséhez. Ilyen körülmények között a vizuális élességállítás nem jöhet…

Pontos pólusra állás a Polaris nélkül? Igen!
Kezdő asztrofotós első kihívása a pontos pólusra állás. Ezzel szembesültem én is, amikor megvettem az ekvatoriális rendszerű mechanikámat. Sok jó leírás van arról, hogyan tudunk a Sarkcsillag segítségével pólusra állni, de mi…

Interjú Francsics Lászlóval
Tavalyi évhez hasonlóan, 2013-ban is egy magyar amatőrcsillagász lett a Brit Királyi Csillagvizsgáló és a Sky At Night magazin asztrofotós pályázatán az egyik kategóriában nyertes. Ennek kapcsán készítettünk egy interjút a kép…

Interjú Fényes Lóránddal
Bizonyára sokan hallottak már róla, hogy egy magyar asztrofotós szép sikert ért el a Brit Királyi Csillagvizsgáló és a Sky At Night magazin asztrofotós pályázatán Újonc kategóriában "IC1396A Elefántormány ananásszal" c. képével.…

Namíbiában amatőrcsillagász szemmel
"Mert ugyan a mi öreg kontinensünk lassan teljesen elmerül a fényszennyezés tengerében, de vannak még közel érintetlen tájai a világnak. Ahol az ég olyan, ahogy az ipari forradalom előtt bárhonnan láthattuk volna. Nem néhány…

Astro Photography Tool - bolygatás PC-vel
Az alábbiakban azok figyelmét szeretnénk felhívni egy szoftverre, akik asztrofotózás során számítógépen keresztül oldják meg a felvételeik vezetését. Tippet adunk, mivel tudják munkájukat megkönnyíteni és egyúttal…

Kómakorrektorok a vallatópadon (2. rész)
Az asztrofotózást komolyabban mívelők számára kikerülhetetlen lépés a newton távcsövek kómahibáját korrigáló eszköz, az úgynevezett kómakorrektor beszerzése. A képrögzítő eszközök egyre magasabb felbontása a hibát még…

Kómakorrektor tervezés műhelytitkai
Kómakorrektorokról szóló korábbi cikkünkben említettük, hogy a SkyWatcher F4-es kómakorrektora magyar fejlesztésű. A cikk hatására pár műhelytitkot megosztott velünk a tervező, Gyulai Pál.…

Kómakorrektorok a vallatópadon (1. rész)
Az utóbbi években az amatőrcsillagászok között egyre népszerűbbé vált a csillagos égbolt fényképezése. Az ebben a körben (is) népszerű newton távcsövekben tapasztalható kómahiba azonban az igényes fotósok számára komoly…

Túl a kínai távcső tubusokon
Mikor megvettem első távcsövemet tudtam fotózásra fogom használni, de azt nem is gondoltam volna, hogy egyszer építek egy saját asztrográfot, ami minden igényemet tökéletesen kielégíti az asztrofotózás terén. Kezdőként nem tudtam…

Megoldások guidingra
Mindazok, akik valamennyire foglalkoztak a csillagos égbolt fotózásával előbb-utóbb megtapasztalták, hogy a lehető leggondosabb pólusraállás mellett is a hosszabb expozíciós idejű felvételeik "csíkhúzósak" lettek.…